Rádi vám poradíme: +420 731 161 876 | info@hydromess.eu
Na co dbát při montáži
Indukční průtokoměr je elektrické zařízení, proto by jeho montáž a údržbu měli provádět řádně proškolení pracovníci s potřebnou kvalifikací.
Zvýšenou pozornost je nutno při montáži a provozování těchto měřidel věnovat utěsnění vývodek elektrických kabelů a správnému utěsnění krytů svorkovnic. Kondenzovaná vlhkost v prostoru svorkovnic a elektroniky může způsobit dlouhodobé chyby měření magneticko indukčních průtokoměrů, magneticko indukční průtokoměr zpravidla ukazuje méně, než odpovídá skutečné hodnotě průtoku.
Skříň elektroniky u indukčního průtokoměru AcquaMAG® je certifikována na stupeň krytí IP67. To lze ale dosáhnout pouze za předpokladu, že jsou splněny všechny podmínky uvedené v návodu k obsluze. Zejména se jedná o ošetření těsnící manžety silikonovou vazelínou před uzavřením krytu a utažením uzavíracích šroubů. Doporučujeme také do prostoru elektroniky průtokoměru umístit vysoušecí sáček se silikagelem.
Magneticko indukční průtokoměry vyžadují aby elektrický potenciál mezi ochranným vodičem napájecí soustavy, měřenou kapalinou a tělesem snímače byl nulový. Proto se elektricky propojují tělesa snímače s navazujícím kovovým potrubím, popřípadě se zemnicími kroužky v případě plastových potrubí a zemním vodičem objektu. Toto propojení je nezbytné z hlediska správné funkce průtokoměru.
Měřená hodnota okamžitého průtoku na místním ukazateli musí být stabilní, a to i při montáži magneticko indukčního průtokoměru za jednočinné objemové dávkovací čerpadlo. Proto je doporučeno, použít v takovém případě tzv. tlumič pulzací.
Průtokoměry pro měření průtoku vápenného mléka je vhodné periodicky proplachovat vodou popřípadě podle potřeby demontovat a mechanicky vyčistit.
Průtokoměry mají být mechanicky namontovány tak, aby je bylo možno bez větších obtíží demontovat za účelem kalibrace nebo opravy. Pro průtokoměry DN 100 a větší je vhodné umístit za průtokoměr montážní vložku, která umožňuje axiální posuv potrubí a usnadní tak montáž a demontáž průtokoměru, zejména v dlouhých přímých úsecích nebo šachtách.
Jak již bylo uvedeno v předchozím článku, regulační armatury umisťujeme za průtokoměr.
Provozovatel by měl dbát také na to, aby průtokoměry, jejichž vnitřní části jsou ve styku s pitnou vodou, měly platné schválení v České republice na základě provedených zkoušek v souladu s požadavky vyhlášky ministerstva zdravotnictví č. 37/2001 Sb. v platném znění.